
Na to miano zasługuje wiele kościołów, które mają bogatą historię i duże znaczenie kulturowe. Niemniej, najprawdopodobniej jest nim bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu – jej dzieje sięgają początków chrześcijaństwa. Ten najstarszy kościół w Polsce jest zabytkową gotycką budowlą sakralną, która bez wątpienia stanowi prawdziwy skarb architektury.
Podstawowe informacje o kościele w Poznaniu
Bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła położona jest na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Jest ona miejscem pochówku pierwszych władców Polski takich, jak Bolesław I Chrobry, Mieszko II Lambert, Władysław Odonic i wielu innych oraz biskupów i arcybiskupów poznańskich. Na jej miejscu w 968 roku zbudowano pierwszy kościół katedralny pod wezwaniem świętego Piotra.
Istotne jest również to, że bazylika ta wchodzi w skład zabytków oraz atrakcji trasy turystycznej Traktu Królewsko-Cesarskiego. Co, więcej według legendy to właśnie tutaj Mieszko I przyjął chrzest w 966 roku. Ten najstarszy kościół w Polsce to naprawdę piękny kawałek historii, który był świadkiem wielu ważnych wydarzeń.


Jak wygląda najstarszy kościół w Polsce?
Dzisiejszy wygląd katedry pochodzi z lat 1948-1956. Jej cechą charakterystyczną jest przede wszystkim gotycki wygląd korpusu z przełomu XIV i XV wieku. A, także łuki przyporowe rozpięte pomiędzy ścianami nawy głównej, a wieżami.
Centralne wejście do starej katedry znajduje się po stronie zachodniej, a nad nim widoczny jest łaciński napis – PRIMA SEDES EPISCOPORUM POLONIAE. Na drzwiach od zewnątrz znajdują się sceny z życia świętego Piotra, natomiast od wewnątrz świętego Pawła. Łącznie z kaplicami ma ona 72 metry długości i 36 metrów szerokości.
Z kolei we wnętrzu kościoła znajduje się poliptyk z przełomu XV i XVI wieku, a w szafce środkowej mieszczą się postacie Najświętszej Marii Panny, świętej Barbary oraz świętej Katarzyny. A, w predelli umieszczona jest scena Ostatniej Wieczerzy.
Gotycki poliptyk

Poznaj także najstarszą wydaną książkę na świecie