Michał Anioł to wybitny włoski artysta epoki renesansu. Urodził się 6 marca 1475 roku w Caprese, a zmarł 18 lutego 1564 roku w Rzymie. Był malarzem, rzeźbiarzem, architektem i poetą. Stworzył wiele wspaniałych dzieł, o których do dziś jest bardzo głośno. Zaprojektował między innymi kopułę Bazyliki świętego Piotra, a także Kaplicę Medycejską we Florencji. Uznaje się go za jednego z najwybitniejszych artystów w dziejach świata.

Michał Anioł wiele wniósł do sztuki renesansu, gdyż opracował nowy język rysunku. Jego dzieła charakteryzują się trójwymiarowością oraz bogactwem ruchów i gestów. Artysta w swoich pracach potrafił wyrazić emocje. Dzieła sztuki, jakie stworzył są nie tylko piękne, ale przede wszystkim wyjątkowe. Można je zobaczyć głównie w Watykanie, Rzymie i Toskanii, chociaż nie tylko.

„Sąd Ostateczny” – wybitne dzieło Michała Anioła

To jeden z najbardziej znanych fresków, który został namalowany przez Michała Anioła, a jego wykonanie zlecił papież Klemens VII. Artysta pracował nad nim, aż siedem lat, czyli od 1534 roku do 1541 roku. Znajduje się on w Kaplicy Sykstyńskiej w pałacu Watykańskim. Dzieło to przedstawia scenę Sądu Ostatecznego, która jest opisana w Biblii. Ukazuje ponad czterysta postaci, które są rozmieszczone w dwóch częściach. Barwy, jakie w nim przeważają to przede wszystkim błękit, biel i zieleń. Wymiary fresku „Sąd Ostateczny” to 13.7 m x 12 m.

Źródło: commons.wikimedia.org

Obraz tablicowy – „Doni Tondo”

To kolejne dzieło Michała Anioła, które jest znajduje się w galerii sztuki we Florencji. Jest to jedyny obraz tablicowy, który postał w latach 1503 -1504 lub 1506 -1507. Artysta namalował go na zlecenie swojego przyjaciela. Ma okrągły kształt i sto dwadzieścia centymetrów. Obraz „Doni Tondo” przedstawia Świętą Rodzinę w scenie chrztu Jezusa. Ma przede wszystkim ciepłe barwy, czyli dominują w nim odcienie brązu, błękit, a także zieleń.

Źródło: commons.wikimedia.org

Inne znane dzieła artysty epoki renesansu

Michał Anioł wykonał również fresk „Stworzenie Adama”, który ukończył około 1511 roku, a znajduje się on w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie. Dzieło to przedstawia scenę z Księgi Rodzaju, w której Bóg daje życie Adamowi. Jego wymiary to 280 cm x 570 cm.

Źródło: commons.wikimedia.org

Jednym z ostatnich dzieł artysty jest fresk „Ukrzyżowanie świętego Piotra”, który powstał w latach 1546 – 1550. Michał Anioł wykonał go na zlecenie papieża Pawła III, a można go znaleźć w Pałacu Apostolskim w Watykanie. A tutaj opisaliśmy malarstwo XVIII wieku.

Źródło: commons.wikimedia.org

Michał Anioł – najsłynniejsze rzeźby

Włoski artysta epoki renesansu wykonał również mnóstwo cudownych rzeźb, które są przechowywane w wielu miejscach na świecie. Pracował tylko i wyłącznie w marmurze. Jego tematem rzeźb była przede wszystkim postać ludzka. Do najsłynniejszych rzeźb Michała Anioła należy:

  • Walka centaurów z Lapitami – Casa Buonarroti – Florencja,
  • Madonna przy schodach – Casa Buonarroti – Florencja
  • Krucyfiks – kościół Santo Spirito – Florencja
  • Madonna z Brugii – Onze-Lieve-Vrouwekerk – Brugia
  • Umierający jeniec – Luwr – Paryż
  • Pietà Rondanini – Castello Sforzesco – Mediolan