Czym jest i na czym polega styl empire? To odmiana późnego klasycyzmu, która powstała w latach 1800-1815 we Francji. Styl ten występował nie tylko w modzie, ale i również malarstwie, architekturze oraz sztuce użytkowej podczas panowania Napoleona. W swoim czasie cieszył się bardzo dużą popularnością, a obecnie nie został całkowicie zapomniany. A twórcami stylu empire byli francuscy architekci – Charles Percier i Pierre François Louis Fontaine.

Styl empire w malarstwie

Nawiązywał do sztuki starożytnej Grecji i Rzymu. Obrazy w stylu empire przedstawiały sceny historyczne, mitologiczne motywy oraz portrety ważnych postaci. Z tym stylem było związanych kilku wybitnych artystów – Jacques-Louis David, François Gérard, Jean-Baptiste Isabey oraz Antoine-Jean Gros. A do znanych dzieł stylu empire należy:

Obraz „Koronacja Napoleona” – powstał w latach 1806-1807 i został stworzony na zamówienie Napoleona. Miał on uwiecznić ceremonię koronacji. Obecnie jest przechowywany w Luwrze w Paryżu.

Obraz „Napoleon przekraczający Przełęcz Świętego Bernarda w 1800 roku” powstał na przełomie 1800-1801 roku. Znajduje się w Zamku w Malmaison.

Na czym polega styl empire w architekturze?

Najważniejszymi cechami architektury w stylu empire jest monumentalizm, ścisła symetria oraz nadmierna dekoracyjność, która łączy się z surowością formy architektonicznej. Warto również wiedzieć, że naśladowała ona elementy architektoniczne greckie, rzymskie oraz egipskie. Styl ten reprezentuje przede wszystkim pałac Brunszwickich w Kołobrzegu, a także budynek ratusza w Wejherowie.

Główne cechy stylu empire w modzie

Jeśli, jednak chodzi o to, na czym polega styl empire w modzie to warto podkreślić, że stroje zaczerpnęły wiele z antyku. Damska moda podkreślała głównie kobiecość – były to suknie z dekoltem i pasem pod biustem. A zimowe stroje dopełniano pelerynami, płaszczami, a także szalami.

Z kolei moda męska obejmowała frak – elegancki strój wieczorowy, a także wysoko zapiętą koszule z apaszką. Styl empire w modzie to przede wszystkim połączenie ogromnej elegancji i przepychu.

Styl empire a sztuka użytkowa

Otóż styl empire jest zupełnie inny, niż styl vintage. W sztuce użytkowej odzwierciedlał te same cechy, co w modzie. Przykładem jego zastosowania są między innymi wnętrza pałacyku w Rueil-Malmaison, a także apartamenty cesarskie w Grand Trianon w Wersalu. Jak już wcześniej wspomniano, twórcami tego stylu byli francuscy architekci, którzy zaprojektowali wystrój wnętrz dla samego cesarza. Wydali również dwie książki, w których zawarli założenia stylu empire.

Co jeszcze warto wiedzieć o stylu empire?

Słowo empire oznacza imperium oraz cesarstwo. Kojarzy się z czymś wytwornym i królewskim. Styl empire we wnętrzach charakteryzuje się ogromnym luksusem i ma głębokie korzenie w starożytności. Narodził się i rozwijał we Francji, a występował w różnych dziedzinach sztuki. Styl empire nie jest trudny do zrozumienia, dlatego z łatwością można go zinterpretować.