Leonardo da Vinci to włoski renesansowy artysta i uczony. Był malarzem, rzeźbiarzem, inżynierem, a także odkrywcom. Urodził się 15 kwietnia 1452 roku w Anchiano, a zmarł 2 maja 1519 roku w Clos Lucé, mając sześćdziesiąt siedem lat. Jest uważany za jednego z największych malarzy wszech czasów, ale i również za najbardziej utalentowanego artystę w historii. To człowiek, który ma niezwykle interesujący życiorys.

W swoim życiu stworzył oczywiście mnóstwo wybitnych dzieł, które są znajdują się w wielu miejscach na świecie. Leonardo da Vinci zasłynął przede wszystkim z wyjątkowego talentu malarskiego, który przyniósł mu bardzo dużą popularność. Miał znaczący wpływ na twórczość innych artystów, którzy przyjmowali charakterystyczne dla niego środki artystyczne. Był wyjątkowym człowiekiem, o którym świat nigdy nie zapomni.

Ciekawostki o życiu Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci prawdopodobnie zaczął pobierać naukę, dzięki kontaktom swojego ojca, który znał malarza i rzeźbiarza Andreę del Verrocchia. Pokazał mu kilka prac syna, a on przyjął go do swojej pracowni, gdzie poznawał sztukę. 1 lipca 1472 roku został członkiem florenckiego bractwa malarzy o nazwie Bractwo św. Łukasza i uzyskał status niezależnego artysty-malarza.

Pracując kilka lat w pracowni Verrocchia stał się dla niego równorzędnym kolegą. Wraz z nim w latach 1473-1475 namalował obraz Chrzest Chrystusa. W ciągu kilku lat Leonardo da Vinci stał się znany, dlatego książęta włoscy chcieli, aby dla nich malował. Jego najwcześniej datowana praca pochodzi z 5 sierpnia 1473 roku i przedstawia Rysunek krajobrazu.

Leonardo da Vinci prowadził bardzo szczegółowe notatki. Zapisywał w nich spostrzeżenia naukowe i artystyczne, a także osobiste przemyślenia. Artysta twierdził, że malarstwo jest ukoronowaniem sztuki, ponieważ daje możliwość przekazywania form i bogactwa świata.

Najbardziej znane dzieła włoskiego malarza

Włoski malarz Leonardo da Vinci jest szczególnie znany z obrazów olejnych oraz fresków. Jego malarstwo było powiązane głównie z filozofią i postawą życiową. Do jego najbardziej znanych dzieł, należy:

Zwiastowanie – obraz, który powstał w latach 1472-1475. Znajduje się on w muzeum Galeria Uffizi we Florencji.

Źródło: commons.wikimedia.org

Madonna z goździkiem – obraz namalowany na przełomie lat 1472-1478. A umieszczono go w muzeum sztuki Stara Pinakoteka w Monachium.

Źródło: commons.wikimedia.org

Madonna Benois – obraz powstały w 1478 roku, znajdujący się w muzeum Ermitaż w Sankt Petersburg.

Źródło: commons.wikimedia.org

Dama z gronostajem – obraz z lat 1483-1490, który mieści się w muzeum Narodowym w Krakowie.

Źródło: commons.wikimedia.org

Mona Lisa – obraz olejny, który artysta namalował w latach 1503-1506. A można go znaleźć w największym muzeum na świecie – Luwr.

Źródło: commons.wikimedia.org

Czym jeszcze zajmował się Leonardo da Vinci?

Leonardo da Vinci to człowiek renesansu i wielki artysta. Był nie tylko malarzem, ale i również wynalazcom, inżynierem wojskowym, filozofem, teoretykiem sztuki i architektem. Jego pomysły bardzo często wyprzedały epokę, w której tworzył. Uważał, że człowiek ma prawie nieograniczone możliwości, ale nie może niczego osiągnąć bez większego wysiłku.