Rynek główny w Krakowie jest uważany za największy stary rynek w Europie. Jest to niezwykle ciekawe miejsce do zwiedzania o niepowtarzalnym klimacie. Wokół niego znajduje się mnóstwo wspaniałych atrakcji pełnych bogatej historii i tajemnic do odkrycia. Rocznie odwiedza go setki tysięcy turystów z całego świata – jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w całej Polsce.
Krótka historia krakowskiego rynku
Historia rynku w Krakowie sięga XIII wieku. Powstał on z myślą o miejscowych i kupcach, aby mieli miejsce do spotkań i handlu. Początkowo był własnością władcy – króla Kazimierza Wielkiego, jednak w 1358 roku zrzekł się on prawa do większości obiektów na rzecz miasta. Oczywiście krakowski rynek nosił pierwotnie inną nazwę, niż teraz – Rynek, Ring, Circulus lub Forum.
Istotne jest również to, że znajduje się on na Drodze Królewskiej, która wiedzie od Barbakanu na Wawel – to właśnie tędy odbywały się uroczyste wjazdy króla. Co, więcej rynek główny był także miejscem wydarzeń militarnych rewolucji krakowskiej i Wiosny Ludów. Na przełomie XVII i XVIII wieku powstało tam kilka pałaców późnobarokowych, a w 1898 roku wzniesiono pomnik Adama Mickiewicza.
Z czego słynie rynek w Krakowie?
Powierzchnia krakowskiego rynku wynosi około czterdziestu tysięcy kilometrów kwadratowych, co czyni go jednym z największych rynków w Europie. Znajduje się na nim mnóstwo architektonicznych skarbów – zabytków, które pochodzą z różnych epok. Są niezwykle piękne i mają bogatą historię.
Największy stary rynek w Europie – zabytki
Na krakowskim rynku jest wiele do zobaczenia. Na szczególną uwagę zasługuje Kościół Mariacki, czyli najwspanialszy zabytek miasta, a zarazem przykład sztuki gotyckiej. Warte odwiedzenia są także sukiennice – handlowy budynek, a także wieża ratuszowa, na której można podziwiać piękne widoki.
Rynek w Krakowie to serce całego miasta. Jest miejscem tętniącym życiem, w którym spotykają się nie tylko miejscowi, ale przede wszystkim turyści z całego świata.