Drzeworyt jest najstarszą techniką graficzną, która należy do druku wypukłego. Do jego wykonania wykorzystuje się deskę, na którą nanoszony jest rysunek, a następnie wycinane tło. Po raz pierwszy został zastosowany w VI wieku, a miało to miejsce w Chinach. Wykorzystywano go tam do powielania znaków pisma. Oczywiście używano go również w Japonii, a w Europie pojawił się dopiero w XIV wieku.

Technika ta pozwala na uzyskanie okazałych efektów, czyli wyrazistych linii i mocnych kontrastów. Oczywiście drzeworyt można wykonywać na różnych gatunkach drewna, niemniej jednak najczęściej wykorzystuje się drewno z jabłoni lub gruszy.

Bowiem nie może być ono zbyt miękkie ani za twarde. Najstarszy europejski drzeworyt pochodzi z 1424 roku, a odnaleziono go w austriackim klasztorze Buxhein. Wbrew pozorom rozpoznanie drzeworytu nie jest takie proste, dlatego wiele osób ma z tym problem.

Drzeworyt w Europie

Na samym początku drzeworyt kolorowano ręcznie, a dopiero od XVI wieku zaczęto mechanicznie. Z wykorzystaniem tej techniki tworzono między innymi kalendarze, ilustracje, karty do gry oraz wiele innych druków, które miały charakter użytkowy. Około 1790 roku technika drzeworytnicza odrodziła się, ponieważ Thomas Bewick wynalazł drzeworyt sztorcowy. Pozwalał on na uzyskanie bardziej malarskich efektów.

Czy nadal się go wykorzystuje?

Mimo, że na przełomie XIX i XX wieku drzeworyt ustąpił miejsca innym technikom to i tak był i nadal jest wykorzystywany. Współcześnie ceni go wielu znanych artystów oraz kolekcjonerów sztuki. Jego historia jest bardzo interesująca, dlatego warto ją poznać. Drzeworyt był stosowany między innymi przez norweskiego malarza i grafika Edvarda Muncha, francuskiego malarza Paula Gauguina, a także polskiego malarza i grafika Władysława Skoczylasa.

Jakie są jego rodzaje i co je charakteryzuje?

To, czym jest już wiadomo, dlatego warto teraz poznać jego rodzaje. Zatem wyróżnia się drzeworyt wzdłużny oraz poprzeczny. Do pierwszego z nich stosuje się deskę ciętą wzdłuż pnia, a jego tło jest wycinane w miękkim drewnie za pomocą dłuta i noża. Natomiast do drugiego rodzaju drzeworytu wykorzystuje się deskę ciętą, ale w poprzek pnia. Składa się ona z posklejanych małych klocków, a jest cięta rylcem.

Do pozostałych rodzajów drzeworytów zalicza się:

  • groszkowy,
  • faksymilowy,
  • tonowy,
  • światłocieniowy.

Antyczny wydruk – Calydri Nigra XVII-wieczny drzeworyt

To piękna i wyjątkowa praca, która została zaczerpnięta z traktatu o ornitologii bolońskiego przyrodnika Ulisse Aldrovandi. Zachwyca bogatą paradą barw oraz dokładnością w każdym calu. To także prawdziwe antyczne dzieło sztuki, które idealnie sprawdzi się w domowej bibliotece. Pokocha go każdy miłośnik historii, który na pewno go doceni. Calydri Nigra to XVII-wieczny drzeworyt, który jest wart szczególnej uwagi. Doskonale dopasuje się do każdego salonu, tworząc wyjątkową aranżację.