Pismo to wielki wynalazek człowieka, który miał ogromny wpływ na rozwój ludzkości. Jest to najprościej mówiąc system znaków i symboli, które wykorzystuje się do zapisywania różnych informacji, historii, a nawet własnych myśli. Zachowuje i przekazuje ono wiedzę oraz nie pozwala zapomnieć o ważnych wydarzeniach przez wieki. A, więc kto wynalazł pismo i jak ono ewoluowało? Tego dowiecie się już za chwilę.
Pismo – najważniejsze informacje
Jest ono podstawowym środkiem porozumiewania się w obrębie danej społeczności. Służy do przekazywania mowy i myśli na kartce papieru. Zanim jednak powstało, do dostarczania informacji służyły między innymi obrazki.
Kto wynalazł pismo?
Pismem porozumiewamy się na co dzień, jednak wciąż wiemy o nim niewiele. Jego historia sięga wielu wieków wstecz, czyli czasów pradawnych. Jedno z najwcześniejszych pism – pismo klinowe zostało wynalezione przez Sumerów w Mezopotamii około sześć tysięcy lat temu. Na samym początku miało ono charakter obrazkowy.
Ewolucja pisma – od starożytności do dzisiejszych czasów
Fazy rozwoju pisma
Pismo piktograficzne
Jest to najstarsza faza pisma. Tutaj każdy obrazek, rysunek lub symbol oznaczał przedstawione pojęcie – przekazuje pewne zdarzenia.
Pismo ideograficzne
Zaczęto używać je do przedstawiania idei oraz pojęć związanych z danym przedmiotem.
Pismo analityczne
Zaliczają się do niego starożytne pisma Mezopotamii, Egiptu, Krety i Hetytów.
Pismo fonetyczne
Znaki tego pisma zostały powiązane z mową i stały się jej odzwierciedleniem. Dzieli się ono na dwa typy – sylabiczny i alfabetyczny.
Pismo sylabiczne
Na pisma sylabiczne składają się zespoły symboli fonetycznych, a każdy z nich oznacza sylabę lub samogłoskę, ale tylko wtedy, gdy znak nie stanowi sylaby.
Pismo alfabetyczne
Jest to ostatnia faza rozwoju pisma. Alfabet ten jest bardzo prosty w użyciu, ponieważ litery przedstawiają poszczególne głoski. Oczywiście pismo to może być przystosowane do różnych języków.