Claude Oscar Monet to francuski malarz, a zarazem jeden z twórców i głównych przedstawicieli impresjonizmu. Urodził się 14 listopada 1840 roku w Paryżu, a zmarł 5 grudnia 1926 w Giverny, mając osiemdziesiąt sześć lat. To niezwykle utalentowany artysta, który w swoim życiu stworzył wiele pięknych i wyjątkowych dzieł. Jednym z najbardziej znanym jest obraz Impresja, wschód słońca, który powstał w 1872 roku. Monet najczęściej malował lilie wodne, a stworzył prawie dwieście pięćdziesiąt różnych płócien, które przedstawiają te cudowne kwiaty. Jego malarstwo było wyjątkowe.

Ważne dzieła francuskiego malarza

Lilie Wodne to cykl około dwustu pięćdziesięciu obrazów francuskiego malarza. Powstawały one przez trzydzieści lat życia artysty, a przedstawiają jego ogród w Giverny. Znajdują się w wielu muzeach na całym świecie. Jeden z obrazów sprzedano za osiemnaście i pół milina funtów szterlingów na licytacji w domu aukcyjnym.

Źródło: commons.wikimedia.org

Katedra w Rouen – to kolejny również bardzo ważny cykl obrazów, które artysta namalował w latach od 1893 do 1894 roku. Reprezentują one kierunek artystyczny końca dziewiętnastego wieku. Cykl składa się z trzydziestu jeden obrazów, a ich tematyka to gotycka katedra Notre-Dame w Rouen.

Źródło: commons.wikimedia.org

Bardzo ważnym dziełem Claude Moneta jest także wcześniej wspomniany obraz Impresja, wschód słońca. Znajduje się on w Paryżu, a dokładniej w Musée Marmottan Monet – paryskie muzeum malarstwa impresjonistów. Obraz przedstawia zatokę portową w mieście Hawr o świcie, a jego wymiary to 48 x 63 cm.

Źródło: commons.wikimedia.org

Najważniejsze wydarzenia w życiorysie Claude Monet

Claude Oscar Monet tak samo, jak Michał Anioł był bardzo cenionym i uzdolnionym artystom. Już od najmłodszych lat odnosił sukcesy. Na samym początku wykonywał karykatury, które były źródłem jego dochodów. W późniejszych latach udał się do Paryża, aby uczyć się w Académie Suisse. I to właśnie tam poznał Pissarro – francuskiego malarza impresjonistycznego i neoimpresjonistycznego. W roku 1862 studiował w atelier Charlesa Gleyre’a, a rok później wyjechał do Barbizon. Dodatkowo wraz z Renoirem stworzył kierunek w malarstwie – impresjonizm.