Aby dowiedzieć się, czym jest starodruk, warto poznać jego historię. Pierwsze z nich, czyli najstarsze powstały przed 1501 rokiem, a określa się je mianem inkunabuły. Starodruki to inaczej stare druki – publikacje, które drukowano z okresu od wynalezienia druku do końca osiemnastego wieku. Są to między innymi książki, mapy, broszury, a także wszelkie podobne dokumenty. Choć w dzisiejszych czasach starodruki nie są tak popularne, jak kiedyś to i tak jest wiele osób, które je kolekcjonuje. Kryją w sobie namiastkę historii, która wciąż interesuje większość społeczeństwa.

Gdzie szukać starodruków?

Czym jest starodruk oraz gdzie go szukać? Jest to najczęściej zadawane pytanie, na które mnóstwo osób nie zna odpowiedzi. Otóż starodruki to coś zupełnie innego, niż drzeworyt. To po prostu stare druki, które powstały wiele lat temu. A, można je znaleźć między innymi w antykwariatach, jak i w bibliotece Narodowej, która je gromadzi. Starodruki są cenione przez prawdziwych kolekcjonerów i miłośników literatury, chociaż nie tylko.

Źródło: www.kurtiak-ley.pl
Źródło: mnk.pl

Jaką wartość mają starodruki?

Z całą pewnością, można powiedzieć, że starodruki nie tracą na wartości, dlatego są bardzo dobrą inwestycją. Ich ceny są dość zróżnicowane, gdyż wahają się między kilka, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Cechą charakterystyczną starodruków jest to, że ich składniki, czyli papier, typografia, ilustracje lub oprawa wytwarzano ręcznie.

Dlaczego starodruki są tak wyjątkowe?

Przede wszystkim, dlatego że są piękne, oryginalne, a zarazem niepowtarzalne. Kryją w sobie cząstkę historii, a co najważniejsze są dość rzadkie. Mają nie tylko wysoką wartość rynkową, ale i również historyczną. Starodruki drukowano wyłącznie na papierze ręcznie czerpanym, który jest przede wszystkim trwały. Aby nie ulegały zniszczeniu należy przechowywać je w odpowiednim miejscu. Ważne jest to, aby miały właściwą cyrkulację powietrza. Starodruki to wyjątkowe publikacje, które mimo upływu lat są jeszcze utrzymane w dobrym stanie.