W epoce renesansu tworzyło wielu wybitnych artystów, którzy wykonywali swoje dzieła w marmurze, kamieniu, a także brązie. Przedstawiały one najczęściej postacie i sceny z mitologii. Wszystkie z nich były równie piękne i wyjątkowe, dlatego do dziś wzbudzają ogromne zainteresowanie na całym świecie. A najsłynniejsze rzeźby renesansu stworzył między innymi Michał Anioł, Donatello oraz Benvenuto Cellini.

Rzeźby renesansu znajdują się obecnie w wielu różnych miejscach. Są to między innymi muzea, galerie sztuki, a także miejsca historyczne, które z całą pewnością warto odwiedzić. A zainteresują one nie tylko miłośników sztuki, ale i również każdego, kto ceni sobie prawdziwe piękno. Rzeźby stworzone w epoce renesansu to wyjątkowe dzieła sztuki, które zachwycają i inspirują.

Jakie są najsłynniejsze rzeźby renesansu?

Dawid

Dzieło to jest uznawane za jedno z najważniejszych dzieł renesansowej rzeźby. Powstało w latach 1501-1504, a jego autorem jest Michał Anioł. Artysta wykonał ją z marmuru, a ma ponad pięć metrów wysokości. Przedstawia ona biblijnego Dawida, który jest przed walką z Goliatem. A jej miejsce przechowywania to Galleria dell’Accademia we Florencji.

Źródło: commons.wikimedia.org

Pietà

To kolejna najsłynniejsza rzeźba renesansu, która została stworzona przez wyżej wspomnianego artystę, czyli Michała Anioła. Powstała ona na przełomie 1498-1500 roku, a do jej stworzenia wykorzystano marmur. Rzeźba przedstawia Maryję, która trzyma w swoich ramionach zdjętego z krzyża Jezusa. Znajduje się w bazylice Świętego Piotra w Watykanie.

Źródło: commons.wikimedia.org

Perseusz z głową Meduzy

Jest to rzeźba wykonana z brązu. Przedstawia Perseusza, który stoi na powalonym ciele meduzy, a w ręce trzyma jej odciętą głowę. A stworzył ją Benvenuto Cellini w latach 1545-1554. Jest uważana za jedno z największych arcydzieł włoskiej sztuki manierystycznej. A jej lokalizacja to Loggia dei Lanzi.

Źródło: commons.wikimedia.org

A tutaj opisaliśmy największych malarzy renesansu.

Najbardziej znani rzeźbiarze renesansu

Donatello

To niezwykle znany i ceniony rzeźbiarz włoskiego renesansu. Urodził się około 1386 roku, a zmarł 13 grudnia 1466 roku. W swoim życiu stworzył oczywiście wiele wybitnych dzieł, a mowa tutaj przede wszystkim o statuetkach proroków we florenckiej katedrze, pomniku dla kościoła Orsanmichele we Florencji oraz rzeźbach dla florenckiej katedry. Donatello to artysta, który miał ogromne znaczenie dla rozwoju rzeźby renesansowej.

Michał Anioł

Włoski rzeźbiarz, uznawany za jednego z największych artystów epoki renesansu. Urodził się 6 marca 1475 roku, a zmarł 18 lutego 1564 roku w Rzymie. Oczywiście poza wyżej wymienionymi dwoma dziełami, Michał Anioł stworzył wiele innych. Był niezwykle utalentowanym człowiekiem, który poza rzeźbą, zajmował się również malarstwem, poezją i architekturą.

Benvenuto Cellini

Benvenuto Cellini był wspaniałym rzeźbiarzem, złotnikiem i pisarzem. Żył w latach 1500-1571. Artysta dużo podróżował, a przebywał przede wszystkim we Florencji, Rzymie, Mantui, Nepalu, a także Padwie. Jego dzieło Perseusz z głową Meduzy zalicza się do najsłynniejszych rzeźb renesansu.