Malarstwo renesansu to okres obejmujący XV i XVI wiek. Najwcześniej rozkwitło ono we Włoszech, gdzie powstało wiele wybitnych dzieł. Nie da się ukryć, że jako pierwsze wprowadziło farby olejne i płótno. Jego cechą charakterystyczną jest zwrot ku naturze i nauce. Malarstwo renesansu w dużej mierze skupiało się na scenach religijnych, a także mitologicznych. Oczywiście wraz z biegiem czasu ukształtowało się również malarstwo portretowe. Poniżej opisaliśmy dzieła, jakie stworzyli najwięksi malarze renesansu.

Kim byli i jakie dzieła stworzyli najwięksi malarze renesansu?

Do największych malarzy renesansu zalicza się czterech wspaniałych artystów – Leonardo da Vinci, Rafael Santi, Michał Anioł oraz Donatello. Byli to ludzie o niesamowitym talencie i umiejętnościach, dzięki którym osiągnęli ogromny sukces w swojej dziedzinie. Ich prace przetrwały przez wieki i są oczywiście podziwiane na całym świecie.

Leonardo da Vinci

To włoski renesansowy artysta, który urodził się 15 kwietnia 1452 roku w Anchiano, a zmarł 2 maja 1519 roku w Clos Lucé. Bez wątpienia uważany jest za jednego z największych malarzy wszech czasów i wszechstronnie utalentowaną osobę w historii. Leonardo da Vinci stworzył w swoim życiu wiele wspaniałych dzieł, a do tych najbardziej znanych należy przede wszystkim:

Mona Lisa – obraz powstały w latach 1503-1507, który znajduje się w muzeum sztuki Luwr.

Źródło: commons.wikimedia.org

Ostatnia Wieczerza – malowidło ścienne stworzone na przestrzeni 1495-1498 roku, znajdujące się w Santa Maria delle Grazie.

Źródło: commons.wikimedia.org

Zbawiciel świata – obraz namalowany dla króla Francji Ludwika XII w latach 1506 -1513. Znajduje się on w kolekcji prywatnej.

Źródło: commons.wikimedia.org

Rafael Santi

To kolejny znany i ceniony artysta epoki renesansu. Urodził się w 1483 roku, a zmarł w 1520 roku, mając trzydzieści siedem lat. Oczywiście poza malarstwem zajmował się również rysunkiem i architekturą. Jest znany przede wszystkim z licznych przedstawień Madonny. Artysta stworzył takie dzieła, jak:

Madonna Sykstyńska – obraz datowany na lata 1513-1514. Jego miejsce przechowywania to Galeria Drezdeńska.

Źródło: commons.wikimedia.org

Zmartwychwstanie Chrystusa – obraz olejny powstały w latach 1499-1502. Znajduje się on w Museu de Arte de São Paulo. Jest to jedno z najwcześniejszych dzieł artysty.

Źródło: commons.wikimedia.org

Sen Scypiona – niewielki obraz z około 1504-1505 roku. Obecnie znajduje się w National Gallery w Londynie.

Źródło: commons.wikimedia.org

Michał Anioł

To artysta o wielu talentach – był nie tylko malarzem, ale i również rzeźbiarzem, poetą i architektem epoki odrodzenia. Michał Anioł urodził się w 1475 roku, natomiast zmarł w 1564 roku. Jest zaliczany zaraz obok dwóch poprzednich malarzy do trójki największych artystów epoki renesansu. Jego ważnym dziełem jest obraz tablicowy Doni Tondo, który namalował w latach 1506-1507.

Źródło: commons.wikimedia.org

Paolo Veronese

Źródło: commons.wikimedia.org

To włoski malarz, który urodził się w 1528 roku, a zmarł w 1588 roku. Był najwybitniejszym twórcą renesansowym, tworzącym w XVI-wiecznej Wenecji. Malował przede wszystkim obrazy o tematyce religijnej, mitologicznej i historycznej. Do ważnych dzieł malarza zaliczają się takie obrazy, jak:

  • Uczta w domu Lewiego
  • Wenus i Mars
  • Alegoria Cnoty i Występku
  • Apoteoza Wenecji
  • Porwanie Europy