Wojciech Kossak był utalentowanym polskim malarzem oraz przedstawicielem nurtu malarstwa o tematyce historycznej i batalistycznej. Tworzył głównie obrazy przedstawiające wydarzenia z okresu powstania listopadowego, scenki rodzajowe, portrety i konie. Jako artysta otrzymał wiele orderów i odznaczeń, a także nagrodę plastyczną miasta stołecznego Warszawy w 1937 roku. Twórczość Wojciecha Kossaka jest znana nie tylko w Polsce, ale i za granicą.
Był to człowiek o niezwykłym talencie artystycznym. Na samym początku malował kopie obrazów ojca, jednak później pojawiły się również własne kompozycje. Od 1877 roku zaczął wystawiać swoje prace w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, a kilka lat później w czasie studiów debiutował w Paryżu – był to obraz „Autoportret w mundurze ułańskim”.
Ważne wydarzenia w życiorysie artysty
Wojciech Kossak – słynny malarz urodził się 31 grudnia 1856 roku w Paryżu, a zmarł 29 lipca 1942 roku w Krakowie. W latach 1871-1873 studiował w krakowskiej Szkole Rysunku i Malarstwa, a następnie w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Kilka lat później, a dokładnie w 1877 roku wyjechał do Paryża, aby kontynuować tam dalsze studia.
Po powrocie do Krakowa urządził własną pracownię, w której malował. A prawdziwe sukcesy artystyczne Wojciech Kossak zaczął odnosić w latach osiemdziesiątych dziewiętnastego wieku. Jeden z jego obrazów – „Artyleria w ogniu” dostał się na listę zakupów muzeum cesarskiego w Peszcie, kolejny – „Ordynans” został zakupiony przez praskie muzeum, a obraz „Atak austriackiej Landwehry” zakupił cesarz Franciszek Józef.
Jaka była twórczość Wojciecha Kossaka?
Twórczość Wojciecha Kossaka była wyjątkowa, co doprowadziło do tego, że jest jednym z najbardziej znanych polskich artystów. Artysta malował od najmłodszych lat, aż do samego końca. W swoim życiu stworzył mnóstwo wybitnych dzieł, które były efektem ciężkiej pracy i ogromnego talentu.
Wojciech Kossak odbył wiele podróży – do Francji i Stanów Zjednoczonych. A poza malarstwem, działał także w Sekcji Samochodowej i w Krakowskim Klubie Automobilowym.
Najbardziej znane obrazy polskiego malarza
Olszynka Grochowska
Jest to obraz olejny, który powstał w 1928 roku. Przedstawia on żołnierzy z karabinami w szyku bojowym, którzy odpierają kolejny szturm Rosjan. Dzieło to znajduje się w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
Szarża na baterie rosyjskie pod Stoczkiem
Kolejny obraz olejny namalowany w roku 1907. Ma prawie siedemdziesiąt centymetrów wysokości i sto dziewiętnaście centymetrów szerokości. Ukazuje on szarżę polskich ułanów na rosyjską baterię podczas bitwy pod Stoczkiem. Obraz jest przechowywany w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Grunwald
To obraz z 1931 roku, który przedstawia bitwę pod Grunwaldem. Został namalowany na zamówienie Muzeum Narodowego w Warszawie, jednak przechowywany jest w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
Do innych znanych obrazów Wojciecha Kossaka należy:
- Żołnierz z koniem,
- Szarża kawalerii,
- Bitwa pod Raszynem,
- Oddział ułanów,
- Szwoleżer na podjeździe,
- Bitwa pod Olszynką Grochowską.
A tutaj opisaliśmy największych malarzy renesansu