Sitodruk nazywany też drukiem sitowym wywodzi się od metod druku szablonowego, który był stosowany na dalekim wschodzie od wieków. Jego prekursorem byli Japończycy -Yuzensai Miyasaki i Zisukeo Hirose. Obecnie cieszy się bardzo dużą popularnością w dziedzinie grafiki oraz znakowania ubrań. Zatem, czym jest sitodruk i na czym polega? To technika druku, w której formą drukową jest szablon nałożony na drobną siatkę – tkaną, metalową lub wykonaną z włókien syntetycznych.

Druk sitowy ma wiele zalet, do których zalicza się nie tylko szerokie zastosowanie, ale i również uniwersalność. Wykorzystuje się go do drukowania jednobarwnego i wielobarwnego. Jest on jednym z najstarszych technik druku, który niesie za sobą liczne korzyści. Pod wieloma względami różni się od drzeworytu. Sitodruk stosuje się do zdobienia różnego rodzaju podłoży, które muszą posiadać jednolitą powierzchnię.

Na czym polega technika druku sitowego?

Kiedy już wiadomo, czym jest sitodruk, warto teraz wyjaśnić, na czym bazuje jego technika. Otóż polega ona na przepuszczaniu farby przez sitko, na którym umieszczony jest dany obraz, bądź też wzór. Następnie farba przechodzi przez otwory i zostaje naniesiona na konkretne podłoże. Jeśli, jednak chodzi o trwałość sitodruku to jest ona naprawdę bardzo dobra, szczególnie gdy stosuje się wytrzymałe farby. Oczywiście duże znaczenie ma także samo wykonanie, które musi spełniać pewne warunki – wymaga przede wszystkim doświadczenia.

Źródło: commons.wikimedia.org
Źródło: commons.wikimedia.org

Czym jest sitodruk – krótka historia

Technika sitodruku wywodzi się z XVII wieku. Początkowo stosowano ją tylko w poligrafii, jednak wraz z biegiem lat jej zastosowanie było coraz szersze. W czasie I wojny światowej rozwijała się i rozpowszechniała głównie w Stanach Zjednoczonych. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku sitodruk był wykorzystywany w podziemnych drukarniach, znajdujących się w Polsce. A na początku lat osiemdziesiątych technologię tę wykorzystywały liczne podziemne oficyny wydawnicze, chociaż nie dawała zadowalających rezultatów.

Jakie zastosowanie ma sitodruk?

Jak już wcześniej wspomniano, sitodruk wykorzystuje się do drukowania jedno i wielobarwnego, a także wielkoformatowego – na przykład na tekturze, papierze oraz metalach. Używa się go także do wykonywania nadruków na koszulkach, ale nie tylko. Jego zastosowanie jest naprawdę bardzo szerokie, dlatego cieszy się bardzo dużą popularnością. Umożliwia zadruk na wielu podłożach, które mają różny kształt i wielkość.

Zachęcamy także do przeczytania naszego kolejnego artykułu – czym jest starodruk?

Druk sitowy – pozostałe zalety

Poza wyżej wymienionymi zaletami sitodruk posiada wiele innych. Mowa tutaj przede wszystkim o nasyceniu barw – pozwala na uzyskanie wyrazistych i nasyconych barw. Ponadto jest uniwersalny, gdyż można go wykorzystać na różnych powierzchniach. Sitodruk to także wysoka trwałość, która w tym przypadku ma ogromne znaczenie. Proces druku sitowego nie jest trudny, jednak mimo wszystko wymaga pewnych umiejętności. Jest on najstarszą, ale wciąż popularną metodą poligraficzną.